Krolf arkiv

2018

Der er gløgg og æbleskiver torsdag den 20. december

Resultat af JULEKROLF fredag den 28. december



Indendørsstævne i Øster Lindet den 3. november, se resultatet, vindere og sidsteplads

Krolfafslutning lørdag den 6. oktober, resultat

Fra 6. september starter aftenkrolf kl. 18.30 

 

Krolfafslutning Jels lørdag den 8. september, Dorte første plads individuelt og Henrik og Dorte fleste hole in one Lerte vandt pokalen
Nørremarkens krolf stævne i Ribe:
Svend Rosendahl nr 3 i herre A rækken og Eva Rosendahl nr 1 i dame B rækken, hyggebillede1, hyggebillede2
Sponsorkrolf: Første pladsen ved damer og herrer , laveste herrer og damer scorer, køkkenpersonalet.

 

 

 

VM i Toftlund 18. august:

vi havde 6 spillere med til VM. Lene, Henrik, Dorte, Hans Jørgen, Henning og Alice.
4 ud af 6 var med i semifinalen:  Dorte, Lene, Henrik og Henning.
Dorte kom videre til finalen. Her blev hun
nr. 3 i Kampspil og nr. 4 i slagspil, billed 1 
Det kunne være hyggeligt hvis flere havde lyst til at være med. Husk det næste år, billed 2.

 

Krolftour 2018

krolftour2018vindere

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Afholdte ting:
 
 
 
Tirslund indbyder til krolfstævne 3. juni kl. 13.30.

Jegerup indbyder til Krolfstævne 6. maj kl. 10.00.

Festugekrolf "fra 14 år" resultat
Festugekrolf "Pokalturnering" resultat

Krolfafslutning for indendørskrolf torsdag den 5. april.

Indbydelse til den nye udendørssæson, som begynder den 12. april 2018

Traditionen tro serverer vi varme hveder efter aftenkrolf torsdag den 26. april (for kr. 20.-) 

 

 

 

 

 

2017

Spilleregler for indendørskrolf.

 

Turnering:

Turneringsplan: Lerte har vundet årets turnering
Individuel resultat, og efter hold
Tirsdag 25. april: Skodborg - Øster Lindet
Tirsdag 9. maj: Lerte - Øster Lindet
Tirsdag 30. maj: Øster Lindet - Jels
Tirsdag 6. juni: Oksenvad - Øster Lindet
Tirsdag 20. juni: Øster Lindet - Friheden
Tirsdag 27. juni: Øster Lindet - Skodborg
Tirsdag 8. august: Øster Lindet - Lerte
Onsdag 16. august: Jels - Øster Lindet
tirsdag 29. august: Øster Lindet - Oksenvad
Tirsdag 5. september: Friheden - Øster Lindet
Afslutning i Jels 9. september vindere.

krolfstævne i Øster Lindet lørdag den 24. juni, se resultatet
Sommerstævne i Gram
11. juni, Dorte fik en flot førsteplads, og Alice fik en delt 4. plads

Den gyldne krolfkugle i Lerte 8. og 9. juni - Hanne og John blev nr. 3 i skilsmissekrolf, og Lene blev nr. 4 i Damerækken.